Zonguldak Kozlu sınırları içerisinde görülen çevre felaketi, çok ciddi tıbbi atıkların çevreye ve insan sağlığına etkisini gösteriyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde ortaya çıkan çevre kirliliği görüntülerine gelen tepkiler, artık çok daha kısa sürede sonuca ulaştırılıyor. Sosyal medyanın da büyük katkıda bulunduğu bu olaylardan birisi de kısa süre önce Zonguldak Kozlu üzerinden gündeme geldi. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz tarafından gündeme taşınan olay aslında doğrudan bir çevre felaketi olarak nitelendirilebilir. Geçtiğimiz süreçte de yerel yönetimlere gerekli uyarıları yaptığını dile getiren Yavuzyılmaz, bu kez kendisi giderek Kozlu sahilindeli oluşan çöp dağını görüntüledi. Evsel atıkların yanında sağlık açısından birinci derecede tehlikeli olan tıbbi atıkların da kan donduran şekilde denize sadece birkaç metre uzağında doğayı ve insan sağlığını tehdit ettiği görülüyor.

1/2

Zonguldak Kozlu’daki durum çevreye ve insan sağlığına büyük tehdit içeriyor

Süreç içerisinde Sağlık Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın sorumlu olan kişileri bulma ve atıkları temizleme adına bir işlem yapmamasını eleştiren Yavuzyılmaz; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin neyi beklemekte olduğu Zonguldak halkına açıklanmalıdır. Zonguldak Kozlu Sahili’nde tıbbi atık rezaleti yaşanmaya devam ediyor. Yetkililer hiç bir tedbir almadığı gibi halen denize sadece birkaç metre mesafede metrelerce yükseklikteki çöp dağıyla karşı karşıyayız. Evsel atıklara, tıbbi atıklar karışmış, kumsal boyunca şırıngalar, kan tüpleri, serumlar ortalığa saçılmış durumda.” diyerek mavi bayraklı Kapuz Plajı ve Ilıksu Sahili’nde de atıkların devam ettiğini, tehlikeli atıkların kumsala ve deniz suyuna karıştığını dile getirdi.

İlginizi Çekebilir  Nespresso kapsüllerinden çevre kirliliği mesajı veren heykel projesi

Sürecin gündeme gelmesinin ardından karşı açıklama da Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş‘tan geldi. Bektaş; “Bu atıkların temizlenmesi için bizde uğraşıyoruz. Bir daha aynı manzaranın meydana gelmemesi için sahil boyunca yaklaşık 200 milyon liralık bir duvarın yapılması gerekiyor. Şu aşamada belediyenin bütçesi buna yetmiyor.” ifadelerine yer verdi. Tıbbi atıkların görülmesini doğrulayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili nasıl bir strateji yürüteceği merak konusu.